Vakkenstructuur wiskunde havo/vwo
De vakkenstructuur van wiskunde op de havo en in het vwo levert een aantal nadelen op voor leerlingen, leraren, decanen, schoolleiders en medewerkers van vervolgopleidingen. Zo concludeerden eerder de Nederlandse Vereniging voor Wiskundeleraren (NVvW), de commissie Onderwijs van Platform Wiskunde Nederland en de Commissie Toekomst Wiskundeonderwijs (cTWO). De NVvW en SLO hebben de knelpunten van de huidige vakkenstructuur geïnventariseerd.
Vakvernieuwingscommissie wiskunde aan de slag met vernieuwde vakkenstructuur
Voor wiskunde heeft SLO in opdracht van het ministerie OCW recent een verkenning naar een vernieuwde vakkenstructuur opgeleverd. Deze verkenning is gericht op het oplossen van diverse problemen die leerlingen en onderwijs ondervinden met de huidige structuur. De nadere invulling hiervan wordt gevraagd aan de vakvernieuwingscommissie die aan de slag gaat met de examenprogramma’s voor wiskunde havo en vwo. Zie voor meer informatie de Kamerbrief Curriculum funderend onderwijs (4 april, 2022).
Achtergrond
De vakvernieuwingscommissie wiskunde (cTWO) die actief was tussen 2004 en 2012, signaleerde destijds dat er rond de vakkenstructuur van wiskunde diverse knelpunten zijn. Aanvullend onderzoek in opdracht van het ministerie van OCW (door SLO en NVvW) heeft daarna de knelpunten bevestigd en verhelderd.
Gezien de knelpunten in de structuur, verdient het de voorkeur om eerst de structuur te verbeteren voordat de inhoud geactualiseerd wordt. Daarom heeft het ministerie in september 2021 SLO de opdracht gegeven om een werkgroep in te richten met als opdracht een adequaat advies te geven ten aanzien van de vakkenstructuur wiskunde in de bovenbouw van de havo en het vwo. De werkgroep heeft haar advies (pdf, 714 kB) uitgebracht. Hiermee heeft zij een belangrijke basis gelegd voor de actualisatie van het vak.
Meer weten over het vervolgtraject? Via dit platform blijf je op de hoogte van de actualisatie van de examenprogramma’s wiskunde havo en vwo.
werkgroep vakkenstructuur
blogreeks werkgroep
- werkgroep #7: Het webinar
- werkgroep #6: De laatste voorbereidingen
- werkgroep #5: Loslaten of vast blijven houden?
- werkgroep #4: Het nut van knippen en plakken
- werkgroep #3: Tweede bijeenkomst werkgroep vakvernieuwing wiskunde
- werkgroep #2: Eerste bijeenkomst werkgroep vakvernieuwing wiskunde
- werkgroep #1: Samenwerken als in de bergsport
agenda
nieuws
- Leermiddelenmakers opgelet: woensdag 17 mei organiseren we een SLO-dag voor jou5 april 2023
- Extra subsidie voor verbeteren basisvaardigheden27 maart 2023
- Subsidie Verbetering basisvaardigheden22 februari 2023
- Save the date: klankbordgroep basisvaardigheden op maandag 27 maart8 februari 2023
- Kom naar een van de kennissessies over basisvaardigheden op de NOT25 januari 2023
relevante SLO-publicaties
- Uitkomsten onderzoek vakkenstructuur wiskunde havo-vwo bovenbouw: bijlagen6 september 2021
- Uitkomsten onderzoek vakkenstructuur wiskunde havo-vwo bovenbouw6 september 2021
- Formatieve evaluatie door middel van concept checks27 mei 2019
- Monitoring invoering vernieuwde wiskunde B vwo30 april 2019
- Monitoring invoering vernieuwde wiskunde A vwo30 april 2019