Het is zover: er zijn nieuwe kerndoelen voor het primair onderwijs, de onderbouw van het voortgezet onderwijs en het (voortgezet) speciaal onderwijs. We hebben de kerndoelen vandaag officieel overhandigd aan Koen Becking, staatssecretaris voor het funderend onderwijs en emancipatie.

We ontwikkelden de kerndoelen samen met het onderwijsveld. Het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap (OCW) start nu het traject om de kerndoelen vast te leggen in wet- en regelgeving. De nieuwe kerndoelen geven leraren houvast én ruimte: een basis om samen te werken aan rijk en betekenisvol onderwijs.
“Onze uitnodiging aan scholen: ga met de kerndoelen aan de slag, maak ze je eigen en bied zo alle leerlingen het onderwijs dat zij verdienen.”
Jindra Divis - bestuursvoorzitter SLO
Nieuwe kerndoelen: concreet en in samenhang
De nieuwe kerndoelen zijn actueel en concreter en duidelijker over wat leerlingen moeten kennen, kunnen en ervaren. Hierdoor kunnen scholen en leraren scherpere keuzes maken in wat zij leerlingen aanbieden. Ook is er aandacht voor de samenhang binnen en tussen de kerndoelen in de negen leergebieden. Doordat de kerndoelen en de examenprogramma's op elkaar aansluiten kunnen leerlingen zich doorlopend verder ontwikkelen.
Kerndoelen en functionele kerndoelen
De kerndoelen zijn klaar voor de leergebieden Nederlands, rekenen en wiskunde, burgerschap, digitale geletterdheid, mens en maatschappij, mens en natuur, moderne vreemde talen, kunst en cultuur en bewegen en sport. Voor het speciaal onderwijs en het voortgezet speciaal onderwijs hebben we ook functionele kerndoelen ontwikkeld voor Nederlands, rekenen en wiskunde, burgerschap en digitale geletterdheid. De functionele kerndoelen voor de overige leergebieden volgen nog. Bekijk hier de planning voor (functionele) kerndoelen.
Scholen kunnen aan de slag
De kerndoelen vormen een stevige basis, maar het echte werk gebeurt in de klas. Daar, in de dagelijkse interactie tussen leraar en leerling, krijgt het curriculum betekenis. Scholen kunnen nu al aan de slag en starten met de voorbereiding.
“Mijn hoop is dat schoolteams dit moment aangrijpen om met elkaar het gesprek te voeren: wat betekenen de nieuwe kerndoelen voor ons onderwijs? Welke schooleigen doelen stellen we bij? Hoe zorgen we voor goed onderwijsaanbod en sterke didactiek? Dáár zit de echte winst.”
Bernard Teunis - manager SLO
Op aan de slag staan voorbeelden en materialen om op school het gesprek te voeren en de kerndoelen te vertalen naar een schooleigen curriculum.
Download de kerndoelenbundels
De kerndoelen zijn te vinden in vier verschillende bundels: voor het primair onderwijs, onderbouw van het voortgezet onderwijs, speciaal onderwijs en voortgezet speciaal onderwijs. Voor Nederlandse Gebarentaal is een aparte publicatie gemaakt. Je download alle publicaties op actualisatie van de kerndoelen. Begin volgend jaar ontvangen alle scholen via OCW een kerndoelenbundel per post.
Meer informatie
Lees hier verder over de kerndoelen:
- Kamerbrief nieuwe kerndoelen
- Bekijk de planning voor (functionele) kerndoelen
- Nieuwsupdate: ‘De nieuwe kerndoelen: hoe bereid jij je voor?’
- Basisvaardigheden op school
- Aan de slag met de nieuwe kerndoelen.
- Meld je aan voor updates en ontvang het laatste nieuws over de ontwikkeling van de functionele kerndoelen.