gespecialiseerd onderwijs
Verdiepen
Door: Annemarie Mars (spreker en adviseur, For a change)
Het invoeren van de landelijke doelen is in elke school anders. Tijdens deze sessie verkennen we hoe jouw proces eruit kan zien. Dat doen we door jouw verandering met twee ‘schijnwerpers’ te belichten. Eerst zetten we de schijnwerper op de mensen die met het nieuwe curriculum aan de slag moeten gaan. Hoe zitten zij erin? Daarna kijken we naar de inhoud van de veranderopgave. Wat is jullie veranderverhaal? Met die informatie krijg je zicht op de volgende stappen om verder te komen.
Verhelderen
Door: Elvira Folmer (senior onderzoeker, HAN) en Roel Grol (associate lector, HAN)
De nieuwe kerndoelen vragen wat van scholen. Ze vragen om het maken van bewuste ontwerpkeuzes en om leraren als ontwerpers. Tegelijkertijd gaat het om meer dan curriculumontwikkeling alleen. Het ontwerpen van een goed curriculum vraagt ook om keuzes op het gebied van organisatie- en professionele ontwikkeling. In deze sessie verkennen we de drie domeinen: curriculum, organisatie en professionalisering. Aan de hand van een praatplaat gaan we met elkaar in gesprek over vragen als:
- Weten we wat er precies gaat veranderen?
- Welke impact heeft dit op ons curriculum, organisatie, professionalisering?
- Hoe brengen we iedereen in positie?
- Wat gaan we als eerste doen?
Verdiepen
Door: Luc Sluijsmans (bestuurder, Openbaar Onderwijs en Kinderopvang aan de Amstel (OOadA en KOadA)
Iedereen kent inmiddels de tekst over het beoogde, uitgevoerde en gerealiseerde curriculum uit de nieuwe kerndoelenbundels. Toch kijken nog maar weinig scholen door deze brillen naar hun leerplan. Dat is jammer, want juist dit denkkader helpt om een sterke verbinding te leggen tussen waar je als school naartoe wilt, wat er in de klas gebeurt en wat leerlingen leren. Tijdens deze sessie zie je, vanuit de theorie en op een praktische en originele manier, hoe de drie curriculumlagen houvast bieden bij curriculumontwikkeling. Met herkenbare voorbeelden en handvatten ontdek je hoe je voorkomt dat de invoering van de kerndoelen verzandt in losse initiatieven, gedoe of eindeloze discussies. Met de tips kun je als (ontwikkel)team doelgericht jouw schooleigen curriculum herinrichten aan de hand van de nieuwe kerndoelen, zodat het werkt voor professionals en leerlingen.
Verhelderen
Door: Annette van der Laan, Marit Wolferink en Jenny Seijdel (curriculumontwikkelaars gespecialiseerd onderwijs, SLO)
SLO heeft functionele kerndoelen ontwikkeld voor het (voortgezet) speciaal onderwijs. Deze kerndoelen zijn voor de vier basisvaardigheden inmiddels gereed. Volop in ontwikkeling zijn de functionele kerndoelen voor de leergebieden kunst en cultuur, mens en natuur, mens en maatschappij, bewegen en sport en Engels (uitstroomprofiel arbeidsmarkt). Tijdens deze sessie praten we je daar graag over bij. We starten met algemene informatie en de planning. Daarna kun je aansluiten bij gesprekstafels, waar je je verder inhoudelijk verdiept in functionele kerndoelen voor de genoemde leergebieden.