Veelgestelde vragen specifiek over GV
De grote variant examenprogramma’s zijn ontwikkeld op 360 studielastuur (voor de bovenbouw van het havo).
Indien u een ontheffing ontvangt om een of beide vakken in grote variant aan te bieden kan het als profielkeuzevak of vak in het vrije deel worden aangeboden. Het schoolexamenvak Technologie kan aangeboden worden als profielkeuzevak in de profielen Natuur en Techniek en Natuur en Gezondheid. Het schoolexamenvak Maatschappij kan aangeboden worden als profielkeuzevak in de profielen Cultuur en Maatschappij en Economie en Maatschappij. De vakken kunnen desgewenst in het vrije deel van elke van de profielen worden aangeboden.
SLO start in schooljaar 2022/2023 met de verkenningsfase voor de grote variant die een omvang heeft van 320-360 studielastuur (SLU). Hiervoor is met een beperkt aantal scholen een ontwikkeltraject ingericht.
Deze verkenning heeft tot doel inzichten, ervaringen en materialen uit te wisselen voor de doorontwikkeling van de concept praktijkgerichte programma’s van klein naar groot. Daarnaast bereiden de aangesloten scholen zich voor op het in de praktijk brengen van een of beide programma’s vanaf schooljaar 2023/2024.
De ontwikkeling van de ‘grote variant’ loopt parallel aan de doorontwikkeling van de ‘kleine variant’ voor het havo. De grote-variant-programma’s worden ontwikkeld op basis van de kleine-variant-programma’s. Dat betekent dat er gewerkt gaat worden aan een Technologie- en een Maatschappij- programma. Naar verwachting zijn de conceptexamenprogramma's voor de grote variant in mei 2023 gereed.
Vanaf schooljaar 2023/2024 kunnen scholen onder voorwaarden de concept examenprogramma’s aanbieden. Dan start de zogenoemde doorontwikkelfase. Welke voorwaarden gaan gelden en hoe de aanmeldprocedure voor deze fase eruit komt te zien, wordt later dit jaar bekend gemaakt. In de doorontwikkelfase worden vervolgens op basis van evaluatie de programma’s steeds bijgesteld. Na vaststelling in mei 2026 kunnen deze vakken door alle havo-scholen die dat wensen als schoolexamen aangeboden worden.
Voor scholen die in augustus 2023 de grote variant willen gaan aanbieden volgt in de loop van 2022/2023 een aparte aanmeldingsprocedure. Scholen hebben een ontheffing van OCW nodig om het vak aan te mogen bieden.
De kleine variant heeft een omvang van 120 studielastuur (SLU), en kan worden aangeboden als onderdeel van het combinatiecijfer. De grote variant heeft een omvang van 320-360 SLU en betreft een schoolexamenvak in het vrije deel.
Schooljaar 2022/2023 is een verkenningsjaar. Vanaf schooljaar 2023/2024 kunnen scholen onder voorwaarden de conceptexamenprogramma’s beproeven. Dan start de doorontwikkelfase. Na vaststelling van de grote-variant- programma’s kunnen deze in schooljaar 2026/2027 door scholen die dat wensen aangeboden worden.
Het cijfer telt mee als keuzevak.